Išsėtinė sklerozė – lėtinė centrinės nervų sistemos liga
Ar vaikas neserga endokrinine liga
Visi žino, kas yra pediatras, bet vaikų edokrinologas daugeliui kelia susidomėjimą. Kas tai?
Kokio amžiaus bebūtų mažasis žmogus, kad jis būtų tikrai sveikas, gerai augtų, turėtų gerą atmintį ir išaugtų tvirtu, darbingu bei galinčiu dovanoti pasauliui panašius į save žmogumi, reikalinga, kad normaliai funkcionuotų jo endokrininės liaukos: skydliaukė, kasa, antinksčiai, lytinės liaukos, hipofizė. Sutrikusi šių labai nedidelių liaukų, gaminančių itin aktyvias organizmo medžiagas – hormonus – veikla sukelia nemažai sveikatos problemų ir reikalauja vaikų endokrinologo pagalbos.
Ar šios ligos dažnos tarp vaikų?
Ganėtinai. Didėjantį gyvenimo tempą, įtampą, didelius krūvius mokykloje vis labiau patiria įvairaus amžiaus vaikai, kurie ilgainiui gali įtakoti endokrininių liaukų veiklą. Nemaža dalis endokrininių ligų yra paveldimos: jei šeimoje buvo sergančių skydliaukės ligomis, diabetu, didesnė tikimybė šiomis ligomis sirgti ir segančiųjų vaikams, anūkams.
Ar galima iš anksto nustatyti, ar tokių šeimų vaikai sirgs endokrininėmis ligomis?
Deja, ne. Užsienio šalyse jau pradedami atlikinėti genetiniai tyrimai, kurie leidžia įtarti didesnę ar mažesnę šių ligų tikimybę, bet mes turime būti budrūs ir pastebėti mažiausius įtarimą keliančius ligos požymius. Pvz, sergančiųjų diabetu šeimoje budrumą turėtų kelti padidėjęs vaiko troškulys, dažnesnis šlapinimasis, sausesnė oda, krintantis svoris. Šeimose, kur pasitaikė skydliaukės mazgų ar uždegimų atvejai, šeimos gydytojai turėtų atidžiau stebėti jų atžalų skydliaukes. Skydliaukės apčiuopa turėtų būti rutininis tyrimas kiekvieno vaiko apsilankymo metu, nevengtinas ir ultragarsinis tyrimas, kuris neretai išaiškina ankstyvus pakitimus skydliaukėje.
Kokie vaiko nusiskundimai turėtų kelti susirūpinimą vaikų skydliauke tėvams?
Galimi dviejų rūšių vaikų skydliaukės funkcijos sutrikimai: jos funkcijos suaktyvėjimas arba sulėtėjimas. Pirmuoju atveju vaikas tampa dirglus, nesugebantis susikaupti, blogai miega, prasčiau mokosi, jaučia širdies plakimus, prakaitavimą. Sulėtėjus skydliaukės veiklai vaikai ima greičiau pavargti, pablogėja atmintis, vargina mieguistumas, užkitėta viduriai, ima augti svoris. Neretai net specialistams nelengva pagal nusiskundimus įvertinti, ar tai lėtinis pervargimas ar rimtos ligos pradžia. Tik specialūs tyrimai ir savaliakis gydimas gražina vaikui gyvenimo spalvas.
Pažymėtina, kad kuo ankstyvesniame amžiuje sutrinka skydliaukės veikla, tuo labiau nukenčia vaiko ūgis, brendimas, kaulėjimo procesai.
Paminėjote vaikų ūgį: kada ir kokį ūgio atsilikimą reikia gydyti?
Žemas ūgis labai opi pačių vaikų psichologinė problema, kartais sukelianti netgi suicidines mintis. Svarbu objektyviai įvertinti vaiko ūgį, nes kartais ir normalaus ūgio vaikas jaučiasi per mažas, o kartais pražiūrimas ženklus ūgio atsilikimas. Labai svarbu įvertinti ūgio atsilikimo priežastį, tėvų ūgį, persirgtas ligas, kaulėjimo greitį, o neretai tenka atlikti ir specialius tyrimus, nes laiku diagnozuota endokrininio pobūdžio ūgio sutrikimas šiuo metu yra sėkmingai gydomas. Labai svarbu, kad tai būtų diagnozuojama kuo anksčiau: neretai į mus kreipiasi jau sustoję augti paaugliai, kurių kaulėjimo zonos jau užsidariusios ir jiems padėti jau nebegalime.
Daugėja nutukusių vaikų. Ar juos irgi gydo endorinologai?
Nutukimas – tai ne vien estetinė problema. Nutukę vaikai greičiau pavargsta, būna pasyvesni, nejudrūs, vėluoja jų brendimas. Statistika rodo, kad nutukę beveik 10 kartų dažniau suserga hipretonija, diabetu ir kitomis ligomis. Dažniausiai nutukimas yra neracionalios mitybos bei šeimyninio polinkio tukti pasekmė, bet nereti endokrininio nutukimo atvejai, kai svoris auga dėl rimto antinksčių, galvos smegenų ar lytinių liaukų veiklos sutrikimo ir reikalauja rimto gydymo.
Kaip pasireiškia vaikams lytinių liaukų sutrikimas?
Labai įvairiai. Neretai pasitaiko įgimtos anomalijos, kurių dažniausia mažų berniukų sėklidžių nenusileidimas į kapšelį. Labai svarbu, kad šis sutrikimas būtų diagnozuojamas ir gydomas pirmaisiais dviem vaiko gyvenimo metais, nes vėlesnė pagalba gali būti pavėluota ir grėsti suaugusio vyro nevaisingumu ir seksualiniais sutrikimais. Dažnai tokiu atveju tėvai kreipiasi į chirurgus, bet pirmiausia sėklidžių veiką turi įvertinti vaikų endokrinologai. Jų skirtas gydymas neretai apsaugo nuo chirurginės intervencijos ir duoda gerus tolimuosius rezultatus.
Mergaitėms nereti per ankstyvo arba vėluojančio brendimo atvejai. Ir vienu, ir kitu atveju reikalingas specialus ištyrimas.
Taigi, endokrininiai vaikų susirgimai gali pasireikšti daugybe požymių. Kaip žinoti, ar visuomet reikalinga specialisto konsultacija?
Iš tiesų, sutrikimų spektras labai platus. Tėvams norėčiau priminti, kad būtina atidžiai įsiklausyti į vaikų skundus ir rimtai žiūrėti į jų negalavimus. Visuomet sakau, kad geriau pakonsultuoti dešimt vaikų, kuriems nepatvirtinsime endokrininės ligos, negu užleisime ar per vėlai diagnozuosime nors vieną tokį atvejį.