Išsėtinė sklerozė – lėtinė centrinės nervų sistemos liga
Lytiniu keliu plintančios infekcijos
Lytiniu keliu plintančių infekcijų nemažėja, nes seksualinė revoliucija, verslininkų migracija po gretimas kaimynines šalis, nepakankama medicinos kontrolė "seniausios profesijos" asmenims, dažni alkoholiniai apsvaigimai sukelia nestandartines situacijas, kurios baigiasi lytiniais santykiais be apsaugos priemonių. Kokie šių infekcijų pagrindiniai simptomai ir kaip elgtis, jei įtarsite, kad užsikrėtėte?
AIDS – ĮGYTO IMUNODEFICITO SINDROMAS, kurį sukelia žmogaus imunovirusas (ŽIV). Užsikrėtęs ŽIV jau po 24-48 valandų gali užkrėsti kitus, o ŽIV antikūnai tyrimu nustatomi praėjus tik 3 savaitėm – 6 mėnesiams po užsikrėtimo. Būtina žinoti šios ligos aspektus, nes užsikrėtęs žmogus gali tik po 10 metų pastebėti pradėjusio vystytis sindromo požymius, kurie baigiasi mirtimi.
Ūmios infekcijos metu, kada vyksta ŽIV antikūnų gamyba, gali kilti anginos požymių, karščiavimas, negalavimas, raumenų skausmas, padidėti limfmazgiai. Bet dažniausiai ūmios infekcijos stadija gali praeiti ir be jokių simptomų. Šiuo metu ŽIV antikūnai nebus randami. Infekcijai vystantis, gali prasidėti besikartojančios juostiškosios pūslelinės bėrimai, odos seborėjinis dermatitas, gauruotoji leukoplakija. Didėja visi apčiuopiami limfmazgiai, karščiuojama, krenta svoris, viduriuojama, apima bendras silpnumas, kamuoja naktinis prakaitavimas. Atsiranda klinikiniai AIDS simptomai – įvairios infekcijos ir augliai. Dažniausiai būna neįprastų bakterijų sukelti plaučių uždegimai. Be odos, pažeidžiama centrinė nervų sistema, virškinamasis traktas, kaulų čiulpai. Dažni būna burnos ir stemplės kandidamikozė bei neurologiniai simptomai – atminties susilpnėjimas, mąstymo vangumas, sutrinka eisena, rašysena. Žmonės miršta nuo išsekimo ir bet kokios papildomos infekcijos.
SIFILIO sukėlėjas blyškioji treponema į organizmą patenka per odos ir gleivinių mažiausius įtrūkimus. Inkubacinis periodas – laiko tarpas nuo lytinių santykių iki pirmųjų ligos simptomų atsiradimo – vidutiniškai 3-4 savaitės. Kartais pailgėja iki 3-4 mėnesių. Infekcijos patekimo vietoje atsiranda kietu dugnu lygiais kraštais opelė. Ji neskausminga. Po kelių dienų atsiranda mazgas kirkšnies srityje. Maždaug po savaitės padidėja ir kitos pusės kirkšnis limfmazgis. Jie būna kietoki, neskausmingi, įvairaus dydžio. Negydoma opelė sugyja per 2-3 savaites. Po 6 savaičių ant kūno atsiranda daugybiniai dėmelių, mazgelių pavidalo išbėrimai. Jie neniežti, neskauda, nelinkę sukietėti. Bėrimai būna ne tik odoje, bet ir gleivinėse. Savaitę prieš išbėrimą būna gripozinė būklė, kai sumažėja darbingumas, atsiranda silpnumas, galvos, raumenų, kaulų skausmai, pakyla temperatūra. Palaipsniui bėrimai išnyksta, vėliau vėl atsiranda, bet ne tokie gausūs. Tai daugiausia mazgeliai, kurie raukšlių ir lytinių organų srityse ima šlapiuoti, sukeldami perštėjimą, šutimo jausmą.. Esant šlapiuojančiom papulėm, užkrečiamumas pats didžiausias.dažnai kuokštais ima slinkti plaukai, užkimsta balsas, nes vystosi sifilinis tonzilių ir balso stygų uždegimas. Negydant besikartojančių bėrimų stadija gali trukti 2-4 metus. Vėliau vystosi mazgai odoje ir visuose vidaus organuose bei centrinėje nervų sistemoje. Šiuo metu chirurgai jau susiduria su sifilinėm skrandžio opom.
Gydant I ir II sifilio stadija sergančius asmenis pasekmių nelieka, o esant III stadijai yra negrįžtamų reiškinių. Todėl bet kokia opelė lyties organų srityje gali būti pirmasis sifilio požymis. Nesigydykite patys, netempkite laiko, tada ir gydymas bus trumpesnis ir nebus jokių liekamųjų reiškinių.
GONORĖJĄ sukelia Neiserio gonokokas, kuris pažeidžia šlapimkanalio, akių, tiesiosios žarnos ir gimdos kaklelio gleivines. Inkubacinis periodas – 2-14 dienų.
Vyrams pasireiškia perštėjimu šlapinantis, išskyrom iš šlapimkanalio. Skausmingas šlapinimasis ir gausios pūlingos išskyros būna kas 8-10 susirgusiajam gonorėja. Negydant reiškiniai rimsta ir pereina į lėtinę eigą. Todėl sergantysis, vartodamas alkoholį, sušalęs, lytiškai santykiaudamas sudaro sąlygas infekcijai patekti į prostatą, sėklides.šių organų uždegimai gali būti nevaisingumo ir lytinio pajėgumo sumažėjimo priežastimi. Moterims gonokokai gali pažeisti gimdos kaklelio, šlapimkanalio bei tiesiosios žarnos gleivines. Todėl gali atsirasti skausmingas šlapinimasis, gausios baltosios. Inkubacinis periodas moterims pailgėja iki 10-14 dienų. Dažniausiai moterys kreipiasi į gydytoją, kai sutinsta ir ima skaudėti viena iš didžiųjų gėdos lūpų arba kai po mėnesinių atsiranda gimdos skausmai, užsitęsia mėnesinės.
Nesilaikant higienos reikalavimų, infekcija gali patekti į akių gleivines ir sukelti akių gleivinės gonorėjinį uždegimą.
Kaip viena iš gonorėjos komplikacijų būna gonorėjinis sąnarių uždegimas, kai pažeidžiami keli didieji arba daugiau smulkių sąnarių.
TRICHOMONOZE užsikrečiama per lytinius santykius. Inkubacinis periodas 10-20 dienų. Vyrams liga dažniausiai pasireiškia negausiom išskyrom iš šlapimkanalio, perštėjimu. Kartais visai nieko nejaučiama, o perštėjimas gali atsirasti tik pavartojus alkoholį. Liga gali komplikuotis į prostatos, kiaušinėlio ir jo prielipo uždegimą, gali susiaurėti šlapimkanalis. Moterims trichomonos dažniausiai sukelia makšties gleivinės uždegimus. Todėl atsiranda makšties prieangio srities niežėjimas, gausios nemalonaus kvapo išskyros. Komplikacijos – lėtiniai gimdos priedų uždegimai bei kiaušintakių susiaurėjimas.
CHLAMIDIOZĖS inkubacinis periodas 5-14 dienų. Vyrams chlamidijos sukelia šlapimkanalio poūmės ir lėtinės eigos uždegimą. Ligoniai skundžiasi negausiom balzganom išskyrom, nedideliu deginimu ir perštėjimu šlapimkanaly. Moterims pažeidžia gimdos kaklelio kanalo ir šlapimkanalio gleivines, dėl to gali pagausėti baltųjų. Beje, apie 40 proc. užsikrėtusiųjų chlamidijom jokių simptomų nebūna, bet jiems gali išsivystyti Reiterio liga, tik su reaktyvinio artrito požymiais.
REITERIO LIGA – šlapimkanalio, akių gleivinės bei vieno ar daugiau sąnarių uždegimais. Daugiausiai sutinsta kelių, čiurnos ar pėdų pirštų sąnariai. Šia liga dažniau serga vyrai, prieš tai persirgę gonorėjiniu šlapimkanalio uždegimu. Kartais chlamidiniai sąnarių uždegimai baigiasi invalidumu.
MIKOPLAZMOS IR UREOPLAZMOS sukelia poūmius šlapimkanalio uždegimus vyrams. Moterims – šlapimkanalio ir gimdos kaklelio kanalo gleivinės uždegimus. Dažniau būna pogonorėjinės užsitęsusios ligos priežastis. Sukelia nevaisingumą vyrams ir moterims.
LYTIES ORGANŲ KANDIDOZĖ – mielinių grybelių sukeltos ligos. Vyrams pasireiškia varpos galvutės ir apyvarpės odelės uždegimu. Moterims dažniausiai sukelia makšties prieangio ir makšties gleivinės uždegimus.
GARDNERELĖS IR MOBILUNCUS moterims sukelia bakterinę vaginozę. Jos skundžiasi nemalonaus kvapo išskyrom, nedideliu perštėjimu.
PAPRASTASIS HERPES VIRUSAS (II tipas) odoje ir išorinių lytinių organų gleivinėse sukelia deginimą, pūsleles, vėliau opeles. Skauda prisilietus.
SMAILIAGALVĖS KARPOS dažnai atsiranda po persirgto venerinio šlapimkanalio uždegimo. Vyrams ant varpos galvutės, dažniausiai varpos vainikinėje vagelėje atsiranda raudonos minkštos išaugėlės, kurios didėja, viršūnėlės darosi lyg skylėtos, akytos. Gali susilieti į didelius mazgus. Karputei nuplyšus, šalia atsiranda naujų. Moterims smailiagalvės karpos dažniausiai atsiranda makšties prieangyje, makštyje, apie išeinamąją angą.
UŽKREČIAMUOJU MOLIUSKU užsikrėtus, išbėrimai dažniausiai būna pilvo apatinėje dalyje, ant išorinių lyties organų odos. Kelios savaitės po lytinių santykių atsiranda pusrutulio formos rusvi mazgeliai, kurie didėja. Dideliems centras įdumba. Išspaudus ištrykšta tiršta balta masė.
Kaip matote, lytiniu keliu plintančių infekcijų simptomai ir inkubaciniai periodai panašūs, todėl jas diagnozuoti ir paskirti gydymą turi gydytojas specialistas, remdamasis kvalifikuoto laboranto išvadomis. Jokiu būdu nesigydykite patys, nes neišvengsite komplikacijų.
Vytautas ŠAKALIS,
Gydytojas dermatovenerologas