Neįgnoruokime širdies ir kraujagyslių ligų simptomų

Gydytojas kardiologas Audrius Aurelijus Pilypas

Mano pacientai dažniausiai skundžiasi padidėjusiu kraujo spaudimu, dusuliu, neritmiška širdies veikla ir įvairaus pobūdžio skausmais širdies plote. Įprastai šie simptomai būna atsiradę neseniai. Deja, pasitaiko atvejų, kai žmonės į gydytoją kreipiasi tik tada, kai ilgą laiką trunkantys ir progresuojantys simptomai tampa nepakeliami ir ženkliai blogina gyvenimo kokybę. Pavyzdžiui, kai dėl dusulio nepavyksta užlipti į antrą pastato aukštą ir tenka sustoti pailsėti. Todėl kartais pertrauka nuo simptomų atsiradimo iki gydytojo konsultacijos gali trukti net keletą metų.

Dauguma patologinių pakitimų širdies ir kraujagyslių sistemoje yra negrįžtami ir galima sustabdyti tik jų progresavimą. Todėl kreipiantis per vėlai, gydymo galimybės tampa labai ribotos. Širdies ir kraujagyslių ligas galima pavadinti gyvenimo būdo ligomis. Jų prevencija prasideda ankstyvoje jaunystėje, kai formuojasi sveikos mitybos bei fizinio aktyvumo įpročiai. Lietuvoje žmonės dėmesio savo sveikatai skiria per mažai. Todėl natūralu, kad pasireiškus pirmiesiems lėtinių ligų simptomams, jie ignoruojami. Mano, kad praeis savaime.

Savo darbo praktikoje su uždelstomis lėtinėmis kardiologinėmis ligomis susiduriu nuolat. Didžiausia ir dažniausia problema – širdies nepakankamumas. Tai komplikacija tokių lėtinių širdies ir kraujagyslių sistemos ligų, kaip arterinė hipertenzija, aritmijos, išeminė širdies liga, širdies vožtuvų ligos ir kt. Laiku negydomos arba blogai kontroliuojamos šios ligos lemia širdies funkcijos susilpnėjimą ir suprastėjusią gyvenimo kokybę, o vėlesnėse stadijose – ir dažnas hospitalizacijas. Nustačius širdies nepakankamumą, mirštamumas nuo šios ligos per artimiausius penkerius metus siekia iki 50 procentų, todėl ši būklė prilyginama onkologinei diagnozei.

Kita dažna problema – negydytų širdies ritmo sutrikimų, tokių kaip prieširdžių virpėjimas ar plazdėjimas, sukeltas išeminis galvos smegenų infarktas (insultas). Jei pacientas nevartoja antikoaguliantų, sutrikus širdies ritmui ir jo neatstačius per 48 valandas, širdies ertmėje susiformuoja trombas. Atitrūkęs jis su kraujo srove gali nukeliauti į smulkesnes kraujagysles ir jas užkimšti. Nutrūkus organo aprūpinimui krauju, įvyksta jo infarktas. Insultą sukelti gali ir nekontroliuojama arterinė hipertenzija, tik, šiuo atveju, hemoraginį, kai, dėl didelio spaudimo trūkus kraujagyslei, kraujas išsilieja smegenyse.

Viena pavojingiausių širdies ligų – miokardo infarktas. Jai būdingas skausmas širdies plote, plintantis į kairę ranką, mentį, apatinį žandikaulį. Pajutus šiuos simptomus, delsti negalima – kuo skubiau skambinkite greitajai medicinos pagalbai. Kita nerimą kelianti būklė – širdies ritmo sutrikimai, pasireiškiantys neįprastai dažnu, retu ar neritmišku širdies plakimu, lydimu silpnumo, dusulio, spaudžiančio pobūdžio skausmo krūtinėje. Jų metu taip pat būtina kuo greičiau kreiptis į gydytoją. Staiga atsiradęs stiprus dusulys gali reikšti plaučių tromboemboliją – gyvybei pavojingą būklę, todėl neturėtų būti ignoruojamas.

Pajutus kokius nors širdies ir kraujagyslių sistemos simptomus, net jei jie atrodo nestiprūs ir nereikšmingi, reikėtų nedelsti ir apsilankyti pas gydytoją kardiologą. Nėra vieno vaisto, kuris tiktų visiems. Gydymas parenkamas individualiai, atsižvelgiant į paciento būklę, tyrimų rezultatus, gretutines ligas bei vartojamus vaistus.

_____________________

Registracija telefonu +37070077717 arba palikite savo kontaktus mūsų puslapyje: https://lorna.lt/registracija/ – mes su jumis susisieksime.
Kviečiame registruotis.

 

Kiti straipsniai

Išsėtinė sklerozė – lėtinė centrinės nervų sistemos liga

Išsėtinė sklerozė – lėtinė centrinės nervų sistemos liga

Glaukoma – tylus regėjimo vagis

Glaukoma – tylus regėjimo vagis

Inkstų ir šlapimo pūslės akmenligė

Inkstų ir šlapimo pūslės akmenligė