Veido raudonis (rožinė) ir aknė

Gydytoja dermatovenerologė Jurgita Dagilienė

Veido raudonis (rožinė) ir aknė yra skirtingos ligos, kurios matomos žmonių veiduose ir jų nepaslėpsi. Smagu, kai gražiai atrodome ir visi to norime. Mūsų veidas – džiaugsmo šaltinis. Kai šias ligas sėkmingai gydome, akyse atsiranda džiaugsmas, veide – platesnė šypsena. Pablogėjus būklei, mažėja pasitikėjimas savimi, gal net pasitikėjimas gydytoju. Šie susirgimai yra labai dažna priežastis, dėl kurios pacientai atveria mano kabineto duris. Veido raudonis ir aknė – lėtinės ligos, gydymas ilgas ir reikalingi dažni vizitai pas gydytoją.

Rožine daugiau serga moterys ir merginos. Pacientės pirmą kartą atėjusios pas gydytoją sako, kad jų veido odai netinka jokie kremai. Veido rožinė – uždegiminė liga, pasireiškianti centrinėje veido dalyje (nosies, skruostų, smakro arba kaktos zonose). Jai būdinga jautri, raustanti veido oda, išsiplėtę kapiliarai, kartais atsiranda pūlinėliai skruostų ir nosies srityse. Šiuos ligos požymius nulemia striprus odos atsakas į įvairius dirgiklius: aštrus maistas, gėrimai (alkoholis, karšti gėrimai); saulė, karštas ar šaltas oras; pirtys, baseinai, karštos vonios, drėgmė; emocijos (pyktis, stresas, įtampa); menopauzė; fizinė veikla; įvairūs vaistai; lakieji chemikalai aplinkoje (plaukų lakas, dezodorantai, kvepalai); netinkamos odos priežiūros priemonės; stipriai floruota dantų pasta; namų dulkių erkutės. Pastebėjau, kad visuomenėje paplitusi didelė baimė, kad būtent namų dulkių erkutė yra labai baisi ir vos ne vienintelė ligos priežastis. Visada skubu pacientus nuraminti, kad erkutė yra tik viena iš ligą provokuojančių veiksnių, bet tikrai ne svarbiausia ir ne vienintelė. Net ant sveikai atrodančios žmonių odos gali būti erkutės, bet oda yra sveika. Sunerimti reikia, kai atlikus dermoskopinį ar mikroskopinį tyrimus aptinkame labai dielį kiekį erkučių. Ypač kai yra pūlingi uždegimai, net akių pažeidimai, tuomet erkutė gali būti viena iš svarbiausių ligos provokatorių. Kada dėl veido raudonio kreiptis į specialistą? Kai jau neužtenka vaistininko ar kosmetologo pasiūlytų  priemonių. Ypač jei yra pūliniai uždegimai, akių dirginimas.

Aknė – lėtinė uždegiminė liga, kai uždegimas apima riebalinę liauką ir plauko folikulą. Ši liga jau nebėra vient tik paauglių liga. Visame pasaulyje daugėja vyresnių nei 25 metų amžiaus pacientų. Turbūt daugelį nustebinsiu pasakiusi, kad yra net ir kūdikių aknė, bet tai pasitaiko labai retai.

Rožinei ir aknei būdingas genetinis paveldimumas, todėl, jei tėvai sirgo šiomis ligomis, tai yra didelė tikimybė, kad ir jų vaikai sirgs. Koks nors veiksnys (pavyzdžiui, stresas ar hormonų disbalansas) aktyvuoja paveldėtą geną ir jis, tarsi paspaudus mygtuką, tampa veiksnus.

Aknė dažniausiai pasireiškia veide – skruostų, smakro, kaktos, tarpuakio, nosies, smilkinių srityse. Kai bėrimai plinta į pasmakrę, kaklą, nugaros ir krūtinės sritis, tai jau yra sunkesnės formos aknė. Iš pradžių formuojasi neuždegiminiai bėrimai – balti ir juodi komedonai (inkštirai). Atsiradusios raudonos papulės ir pūlinukai praneša, kad prasideda uždegiminis procesas. Skausmingi mazgai, pūliniai – sunki aknės forma. Pastebėjus, kad gydami spuogai palieka dėmes ir randus, reikia nedelsiant skubėti pas dermatologą, kuris parinks individualų, kompleksinį gydymą. Kartais net 10 metų vaikui reikia skirti stiprius vaistus.

Kas provokuoja aknę? Stresas nesukelia šio susirgimo, bet gali pabloginti būklę. Rūkymas, nuovargis, miego trūkumas, nedažnas buvimas lauke, endokrininės ligos, netinkama mityba ir netinkama odos priežiūra (pavyzdžiui, aliejiniai, riebūs veido valikliai ir plaukų priežiūros priemonės, tirštos maskuojamosios pudros), vaistai gali sukelti aknės paūmėjimus. Priežasčių daug ir jas aiškinamės gydytojo konsultacijos metu. Pas mane atėjusios paauglės skundžiasi, kad laikosi dietos, atsisakė bandelių, energetinių gėrimų, varškės, pieno produktų ir vis tiek labai beria veidą. Manau, kad dieta, gydant aknę, yra pervertinama. Svarbiausia yra subalansuota, sveika mityba ir saikas. Žmogus tikrai gali sau leisti savaitgaliais suvalgyti nedidelį kiekį šokolado ar pieniškų ledų. Laikantis dietos įtampa sukelia ilgalaikį stresą, kuris tikrai paskatina aknės paūmėjimą.

Sergant akne ir veido raudoniu yra svarbūs du dalykai: teisinga odos priežiūra ir individualiai parinktas gydymas. Džiaugiuosi, kai pacientai atsineša parodyti savo naudojamas veido ir plaukų priežiūros priemones bei gali pasakyti, kas jiems padėjo ar netiko. Be to, kartais tinkančios priemonės gali nesiderinti su skiriamais vaistais. Todėl labai svarbu parinkti tinkamas odos priežiūros priemones ir vaistus, paaiškinti visą priežiūros procesą. Reikėtų vengti odą dirginančių priemonių (su alkoholiu, agresyviomis rūgštimis), mechaninio šveitimo. Rekomenduoju ryte ir vakare švelniai nuprausti veidą specialiomis priemonėmis. Vengti saulės ir soliariumo, nes įdegis gali pabloginti ir aknę, ir rožinę. Daugiau laiko būnant saulėje, reikėtų naudoti nuo ultravioletinių spindulių apsaugančius kremus (SPF 25-30). Reikia stengtis neliesti, veido, nespaudyti spuogų, nes sergant akne galimos komplikacijos – supūliavimas, bėrimo išplitimas, dažnesni randai.

Pirmo vizito metu pacientą pardąsinu, kad nenusiviltų, jeigu, laikantis visų patarimų ir vartojant skirtus vaistus, odos būklė ir vėl pablogėja. Taip būna. Bet tai nereiškia, kad einame neteisingu keliu. Nereikia skubėti keisti gydymo ir gydytojo, nes  dažnas vaistų keitimas gali padidinti veido odos sudirginimą. Be to, daugelio vaistų poveikis ženklus tik praėjus kelioms savaitėms ar mėnesiams nuo gydymo pradžios. Reikia daug kantrybės. Gydymo parinkimo galimybės yra didelės. Gydytojas parenka tepamus ir/ar geriamus vaistus, duoda daug rekomendacijų. Specialistas šiole ilgoje kelionėje yra tik palydovas, o visą kelią žmogui reikia kantriai nueiti pačiam. Jei gydant aknę žmogus laikosi visų rekomendacijų, aš rezultatais būnu patenkinta jau antrą-trečią mėnesį, o žmogus – ketvirtą-penktą mėnesį. Po metų abu sakome – puiku! Deja, veido rožinė – tokia būklė, kad pagerėdama ar pablogėdama gali tęstis dešimtmečiais. Todėl gydytojo misija – padėti susigaudyti veido priežiūros priemonėse ir duoti ginklus – vaistus, kad pacientas žinotų, kaip gydytis pablogėjus būklei. Juk kartais paūmėjimas būna staigus, o gydytojo konsultacijos tenka ilgokai laukti.

 

_____________________

Registracija telefonu +37070077717 arba palikite savo kontaktus mūsų puslapyje: https://lorna.lt/registracija/ – mes su jumis susisieksime.
Kviečiame registruotis.

Kiti straipsniai

Išsėtinė sklerozė – lėtinė centrinės nervų sistemos liga

Išsėtinė sklerozė – lėtinė centrinės nervų sistemos liga

Glaukoma – tylus regėjimo vagis

Glaukoma – tylus regėjimo vagis

Inkstų ir šlapimo pūslės akmenligė

Inkstų ir šlapimo pūslės akmenligė