Inkstų ir šlapimo pūslės akmenligė

 

gydytojas urologas-seksologas med. dr. Mindaugas Danilevičius

Sergant akmenlige, šlapimo takuose (inkstų taurelėse, geldelėse ar šlapimo pūslėje) susidaro konkrementai (akmenys). Maži akmenys (3-5 mm) dažniausiai pasišalina savaime su šlapimu ir nesukelia jokių simptomų. Didesni akmenys gali sukelti skausmus, o migravę – šlapimtakio obstrukciją ir kitas kompikacijas. Tuomet gali tekti nedelsiant operuoti –  atlikti ureteroskopiją (be pjūvio, per šlaplės kanalą pašalinti akmenį).

Inkstų akmenlige pasaulyje serga nuo 1-3 iki 10-20 proc. gyventojų. Lietuvoje – 5 proc. Vyrai serga tris kartus dažniau nei moterys, nors pastaruoju metu moterims akmenligė diagnozuojama vis dažniau. Ši liga dažniausiai yra 30-50 metų amžiaus pacientų problema. Jei žmogus vieną kartą jau sirgo akmenlige, tai liga kažkada atsinaujins, nes organizmas yra linkęs iš naujo formuoti konkrementus. Akmenys formuojasi ilgai ir jie atsitiktinai gali būti randami atliekant rentgeno ar  echoskopijos tyrimą. Dažniausi akmenys yra kalcio oksalato, fosfato (70-80 proc. atvejų). Uratinių akmenų sisidarymą (15-20 proc. atvejų) sąlygoja didelis purinų kiekis, todėl jie dažniausiai nustatomi sergantiesiems podagrą. Struvitiniai akmenys formuojasi iš magnio, aminio ir fosfato (10 proc. atvejų), jie dažnai atsinaujina ir tai yra dažniausia moterų problema. Savaime pasišalinusius ar operaciniu pašalintus akmenukus rekomenduojama ištirti biochemiškai.

Rizikos veiksniai: didelis baltymų, druskų, cukraus ir mažas skysčių vartojimas, šlapimo takų infekcijos ir nutukimas. Akmenų savaiminį pasišalinimą gali apsunkinti šlapimo takų obstrukcija dėl randų, susiaurėjimų ar sklaidos defektų.

Akmenligės priepolis pasireiškia staigiu, protarpiniu (kas 20-60 min.) skausmu pažeistoje pusėje, plintančiu į kirkšnį ir vidinę šlaunies pusę. Dažnai pasireiškia lydintys požymiai: pykinimas, vėmimas, vidurių pūtimas, neramumas, prakaitavimas ir kraujas šlapime.

Dažniausiai pacientui skiriamas konservatyvus gydymas: skausmo malšinimui naudojami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, esant poreikiui gali būti naudojami papildomi vaistai, pacientas stebimas ir laukiama savaiminio akmens pasišalinimo. Tik 10-20 proc. visų akmenligės atvejų reikia operacinio gydymo, nes 1cm ar didesni akmenys savaime nepasišalina, žmogui nenuslūgsta skausmas, atsiranda obstrukcija ir (arba) infekcija.

Akmenys gali susidaryti ir šlapimo pūslėje. Vyresnio amžiaus vyrams dažniausiai dėl gerybinės prostatos hiperplazijos (prostatos liaukos padidėjimo) blokuojamas šlapimo nutekėjimas iš šlapimo pūslės ir taip  atsiranda sąlygos joje formuotis akmenims. Todėl iš šlapimo pūslės šalinami ne tik akmenys (atliekant litotomiją arba litotripsiją), bet tenka atlikti ir adenomektomiją arba transuretrinę prostatos audinio rezekciją.

Akmenligė šiandien yra sėkmingai gydoma tiek konservatyviu, tiek operaciniu būdais. Komplikacijos yra retos, bet galimos. Prasidėjus inksto taurelių, geldelių ir intersticinio audinio uždegimui – pielonefritui, gali prasidėti urosepsis (generalizuotas nespecifinis infekcinis-uždegiminis procesas, sukelia šlapimo patogenų ir jų toksinų įsiskverbimą į kraujotaką),   hidronefrozė arba inksto „tinimas“ (šlapimas dėl įvairių priežasčių, dažniausiai obstrukcijos, nenuteka šlapimtakiais į šlapimo pūslę, o susilaiko inkstuose praplėsdamas jos struktūras, lėtinis inkstų funkcijos nepakankamumas, kraujavimas.

Gydytojai pacientams, norintiems išvengti dažno akmenligės pasikartojimo, rekomenduojama riboti baltymus, druską, gerti daug skysčių (tiek, kad per parą būtų 2-2,5 litrų šlapimo), valgyti citrusinius vaisius, uogas (ypač spanguoles), daržoves. Vandens kietumas neturi jokios įtakos akmenų formavimosi greičiui. Akmenys formuosis vienodai geriant virintą, filtruotą ar paprastą vandenį iš čiaupo. Biochemiškai nustačius akmenų rūšį, rekomenduojama  dieta. Turint polinkį „užsiauginti oksalatinius akmenys, tenka riboti riešutus, šokoladą. Sergant podagra ir formuojantis uratiniams akmenims, rekomenduojama mažiau valgyti mėsos.

_____________________

Registracija telefonu +37070077717 arba palikite savo kontaktus mūsų puslapyje: https://lorna.lt/registracija/ – mes su jumis susisieksime.
Kviečiame registruotis.

Kiti straipsniai

Išsėtinė sklerozė – lėtinė centrinės nervų sistemos liga

Išsėtinė sklerozė – lėtinė centrinės nervų sistemos liga

Glaukoma – tylus regėjimo vagis

Glaukoma – tylus regėjimo vagis

Veido raudonis (rožinė) ir aknė

Veido raudonis (rožinė) ir aknė