Išsėtinė sklerozė – lėtinė centrinės nervų sistemos liga

Medicinos mokslų daktarė, gydytoja neurologė Lina Malcienė

Išsėtinė sklerozė yra autoimuninė demielinizuojanti centrinės nervų sistemos liga, kuri sergantįjį lydį visą gyvenimą. Dažniausiai suserga jauni, darbingo amžiaus (20–40 metų) žmonės. Liga gali prasidėti regėjimo ar judesių sutrikimu, nuovargiu, galūnių jutimo pakitimu,  pusiausvyros, šlapinimosi bei tuštinimosi funkcijų sutrikimais. Išsėtinė sklerozė gali pakenkti ir pažintinėms funkcijoms. Todėl gydymą būtina pradėti kuo anksčiau. Tai pristabdo ne tik pažintinių žmogaus funkcijų blogėjimą, bet ir kitų sutrikimų progresavimą.

Jaunas žmogus išgirdęs diagnozę patiria didelį stresą. Nereikia pamiršti, kad stresas ligai labai kenkia, skatina ją progresuoti, todėl tokiose situacijose būtina didelė pagalba – aiškinti, raminti, patikinti, kad gydantis galima valdyti ligą ir gyventi visavertiškai: dirbti, turėti šeimą, keliauti. Šiai ligai reikia komforto – jai netinka blogas nakties miegas, žalingi įpročiai, persivalgymas ar nepavalgymas, stresas, peršalimai. Išsėtine skleroze sergantis žmogus neturi  keisti gyvenimo, tačiau privalo gyventi sveikiau, stiprinti fizinę sveikatą.
Reikia pasitikėti specialistais, neignoruoti diagnozės, klausyti savo kūno ir viskas pavyks. Gyvenimo kokybė priklauso nuo ligos eigos, nuo esančių ligos simptomų ir pažeistų funkcijų, tačiau anksti pradėję gydytis ligoniai gyvena visavertiškai, prisitaiko prie savo diagnozės ir atsiradusių niuansų.

Ilgalaikė gera savijauta gali būti tik nuolatinio gydymo rezultatas, nes tik taip liga suvaldoma ir žmogus gali išlikti pakankamai sveikas. Būna, kad pacientai, vos keletą metų pasijutę tariamai sveiki, nutraukia gydymą. Deja, neigiami ligos procesai vyko, bet žmogus kurį laiką to nejuto. Būtina laikytis paskirto gydymo režimo. Pacientas iš karto gali nepajusti ar nesuprasti, kokią žalą sukelia praleista vaisto dozė, tačiau vėliau tai gali atsispindėti jo klinikiniame tyrime ar magnetinio rezonanso tyrimo rezultatuose.

Lietuvoje pacientams prieinamas ir skiriamas gydymas, kuris yra visame pasaulyje ir Europos sąjungoje. Išsėtinės sklerozės gydymui Lietuvoje yra registruoti medikamentai, skiriami injekcijomis ar tabletėmis, priklausomai nuo ligos sunkumo, eigos, paciento ypatumų. Anksti pradėjus gydymą, jį koreguojant, kai pasikeičia ligos eiga, pasiekiami pakankamai geri rezultatai, leidžiantys atitolinti sergančiųjų negalią bei pasiekti gerą gyvenimo kokybę.

_____________________

Registracija telefonu +37070077717 arba palikite savo kontaktus mūsų puslapyje: https://lorna.lt/registracija/ – mes su jumis susisieksime.
Kviečiame registruotis.

Kiti straipsniai

Glaukoma – tylus regėjimo vagis

Glaukoma – tylus regėjimo vagis

Inkstų ir šlapimo pūslės akmenligė

Inkstų ir šlapimo pūslės akmenligė

Veido raudonis (rožinė) ir aknė

Veido raudonis (rožinė) ir aknė