Prostatitas (vyrai, mylėkite ir būkite mylimi!)

Kad jaustumeisi laimingu, turi palankiai susiklostyti daugelis įvairių aplinkybių. Tačiau… gyvenime galima turėti viską – idomų darbą, puikią materialinę gerovę, nuostabią žmona, gerus vaikus, pelnytą aplinkinių pagarbą bei daug ką kitą, ir nebūti laimingu. Kodėl? Kol visa tai pasiekei, nesirupinai savo sveikata… Vienas ar kitas ilgai trunkantis vyro negalavimas neigiamai keičia jo charakterį, todėl blogėja mikroklimatas tiek šeimoje, tiek darbe. Gydytoja urologė-seksopatologė Irena Jonkuvienė, įsitikinusi, kad viena ir dažniausia to priežastis – vyro lytinės sferos lėtinis, neretai ilgai nepastebimas pažeidimas. Tarp įvairių šios srities patologinių būsenų – ypač dažnai pažeidžiama vyrų priešinė liauka (prostata).

Lėtinis prostatitas (priešinės liaukos uždegimas) yra ir jaunų, ir pagyvenusių vyrų liga. Tačiau daugelis vyrų pas gydytoją ateina tik tada, kai išryškėja sunkios šios klastingos ligos pasekmės: susilpnėja arba visiškai pranyksta lytinė potencija, nepavyksta apvaisinti moters, periodiškai maudžia pilvo apačią, sutrinka šlapinimosi procesas. Būtina žinoti, kad bet kokios kilmės šlapimo kanalo (šlaplės) uždegimas, pasireiškiantis peršėjimu šlapinantis, negausiomis išskyromis gali baigtis prostatitu. Tad kaip pasireiškia prostatitas ir kada būtina kreiptis į gydytoją?

“Dažnai ligoniai skundžiasi maudžiančio pobūdžio skausmais pilvo apačioje, kirkšnyse, sėklidėse, kartais skauda tarpvietę, niežti, degina išeinamojoje angoje, jaučiami strėnų skausmai ir perštėjimas šlapinimosi metu, atsiranda poreikis į tualetą eiti ir naktį, nusišlapinus lieka jausmas, jog šlapimo pūslė nepilnai išsituštino. Neretai ligonius kamuoja skausmas sėklos išsiliejimo metu. Kartais lytinis aktas būna labai trumpas. Prostatitu sergantys vyrai labai jautrūs peršalimui, alkoholiui ir maistui su aštriais prieskoniais”, – sako gydytoja Irena Jonkuvienė.

Prostatitas yra ne tik dažna, bet ir labai įvairiai pasireiškianti liga, kurios pradžią sunku pastebėti. Esant nors mažiausiam įtarimui, būtina kreiptis į gydytoją urologą. Kiekviena praleista savaitė labai apsunkina gydymą.

Jeigu prostatitai yra jaunų vyrų bėda, tai sulaukus 50-ties metų amžiaus prostata pradeda prarasti savo aktyvumą. Ji ima bujoti, viešėti – vystosi gėrybinis prostatos auglys. “Pagrindinis prostatos hiperplazijos nemalonumas – šlapimo čiurkšlės susiaurėjimas, šlapinimosi vangumas, vedantis net iki visiško šlapimo susilaikymo, dažnesnio šlapinimosi naktimis. Neretai diagnozuojami ir piktybiniai prostatos augliai, kurie kardinaliai pakeičia vyro gyvenimą”, – pasakojo gydytoja.

Dėmesys prostatai – tai dėmesys pačiam sau. Nereikia bijoti ir gėdytis urologo. Kiekvienas vyras, sulaukęs 40-ties metų, turi kartą metuose pasitikrinti profilaktiškai urologiniame kabinete, o esant bent menkiausiam nusiskundimui bet kokios amžiaus vyrai turi suskubti apsilankyti pas urologą. Prostatą vadina antrąja vyro širdimi. Ir ne tik todėl, jog šis organas iš pažiūros labai panašus į širdį. Prostata – vyrų seksualumo centras, “motoras”, todėl visavertis, normalus lytinis gyvenimas prostatai tiesiog būtinas.

“Mokslas jau yra įrodęs teigiamą seksualinio gyvenimo įtaką žmonių sveikatai. Kai lytiniai santykiai reguliarūs, stresas mažiau veikia širdies vainikines kraujagysles, tad mažėja tikimybė susirgti miokardo infarktu. Nuolatinis bendravimas su partneriu smegenyse didina endorfinų kiekį, o jie ramina, natūraliai slopina skausmus, suteikia mylintiems saugumo, taikos ir ramybės jausmą. Reguliarūs seksualiniai santykiai stiprina ir imuninę sistemą. Natūralus analgetikas yra orgazmas, kuris mažina sąnarių skausmus. Pasitenkinimu pasibaigusi sueitis turi raminamą poveikį ir padeda kovoti su nemiga. Seksualinis gyvenimas lemia psichinę sveikatą – ir vyrai, ir moterys būna mažiau agresyvūs, darbingesni, mažiau susirūpinę ir mažiau kaltina kitus dėl savo nesėkmių. Geri seksualiniai santykiai gerai nuteikia ir partnerį, o tada lengviau pakeliamos kūno bei dvasinės negalios. Ir priešingai, dėl lytinių funkcijų sutrikimų atsiranda nepilnavertiškumo kompleksas, depresija, nervingumas, o kartais net somatinė liga (širdies veiklos, nervų sistemos sutrikimai). Pagaliau dėl jų gali iširti net šeima”, – sako urologė-seksopatologė Irena Jonkuvienė.

Šeimos tvirtumą tyrinėję specialistai pastebėjo, kad, jei moteris atstumia vyrą kaip seksualinį partnerį, vyras negirdi jos atsisakymo “ne dabar”, “aš pavargau”, jis tai suvokia kaip “aš tavęs nemyliu”, “man tavęs nereikia”, “tu negeidžiamas”. Kodėl? Nes seksą vyrai vertina kaip emocinį ir fizinį atsidavimą, kaip vertingiausią dovaną, pasąmonėje geisdamas būti priimtas kaip žmogus. Jei jis bus dažnai atstumiamas, vyras nustos save siūlęs ir ieškos asmeninio pripažinimo kur nors kitur.

Tačiau nereikia pamiršti, kad seksualiniai ryšiai šeimoje gali nutrūkti dėl gerokai pašlijusios vyro potencijos – susilpnėjusios erekcijos. O tai gali būti ir prostatito simptomas. Dalis vyrų vengia kalbėti apie intymaus gyvenimo problemas arba paprasčiausiai su tuo susitaiko, taip atimdami iš savęs visaverčio gyvenimo džiaugsmą. Vyrai neturėtų būti abejingi savo seksualinei sveikatai.

“Vyrų lytinės ligos ne mažiau sudėtingos negu moterų, todėl jas reikia gydyti kruopščiai ir kantriai. Tačiau niekada nesigydykite patys. Jei vaistas padėjo vienam, tai jis gali būti visai neefektyvus kitam. Dažnai tik kompleksinis gydymas duoda gerų rezultatų, grąžina į visavertį gyvenimą. Mylėkite ir būkite mylimi! Neužmirškite, kad reguliarūs seksualiniai santykiai gali padėti atitolinti senatvę”, – savo pacientams visada pataria gydytoja Irena Jonkuvienė.

Kiti straipsniai

Išsėtinė sklerozė – lėtinė centrinės nervų sistemos liga

Išsėtinė sklerozė – lėtinė centrinės nervų sistemos liga

Glaukoma – tylus regėjimo vagis

Glaukoma – tylus regėjimo vagis

Inkstų ir šlapimo pūslės akmenligė

Inkstų ir šlapimo pūslės akmenligė